Klimaatexamen naar Venray

Venray | Op 27 mei kunnen we onze klimaatkennis meten door middel van een klimaatexamen. Kosten noch moeite zijn gespaard om het examen qua lay-out en lettertype te laten lijken op een officieel schriftelijk examen zoals wij gewend zijn van onze middelbare schooltijd, inclusief examenzaal. Schoolexamens en rijexamens en dergelijke zijn nuttige examens, maar wat heeft een klimaatexamen in hemelsnaam voor zin?


Klimaatkennis is relatief

Een examen test doorgaans kennis en vaardigheden omtrent een onomstreden onderwerp, waarbij het examenresultaat algemeen geaccepteerd is. Bij een examen over klimaatkennis ligt dat anders, aangezien er aanzienlijke wetenschappelijke controverse is over oorzaak, gevolg en ernst van de klimaatverandering. Het enige onbetwistbare is dat het klimaat verandert. Ten tijde van het Romeinse Rijk bijvoorbeeld waren de Alpengletsjers veel kleiner en het CO2-niveau bijna gevaarlijk laag: 280 ppm. De oorzaken die genoemd worden zijn hogere zonneactiviteit, lagere vulkaanactiviteit en veranderende oceaan- en windstromingen. 


Desalniettemin heeft een meerderheid het voor elkaar gekregen om CO2, een gas met een plantengroeibevorderend effect, als boosdoener aan te wijzen tevens thermostaatknop. Omdat Klimaatwetenschap algemeen erkend is als zeer complex, is het verbazingwekkend dat de twee meest alarmistische klimaatmodellen (5 tot 6 graden temperatuurstijging en een zeespiegelstijging van ruim 1 tot 2 meter tegen 2100) decennia lang leidend zijn geweest bij het klimaatbeleid van menig Europees land, met alle gevolgen van dien.


Het is immers vertaald in miljarden-verslindend klimaatbeleid gekenmerkt door een ondoordachte en overhaaste elektrificatie door plaatsing van milieu-onvriendelijke en onbetrouwbare wind- en zonneparken en het financieel frustreren van het gebruik van olie en gas. Recentelijk zijn deze twee scenario’s door het IPCC teruggetrokken. Dat het KNMI hier nog geen conclusies aan verbindt bij hun adviezen aan de overheid mag gerust stuitend worden genoemd.


De Klimaatexamencommissie

De Clintel Foundation, een kritische groep wetenschappers, noemt de examencommissie ideologisch gemotiveerd, omdat tegengeluiden systematisch worden genegeerd. Het Klimaatexamen is dus niet neutraal en in feite een toneelstuk dat opgevoerd wordt om eenzijdig de klimaatcrisis te propageren. Inconsequentie en hypocrisie zijn het examen dan ook niet vreemd. De volgende vraag lijkt onwaarschijnlijk: Hoeveel van de wereldwijde CO2-uitstoot wordt veroorzaakt door de oorlogsindustrie? Mocht hij toch gesteld worden, dan is het antwoord: ongeveer 5%.


Wel of niet meedoen?

Vrijheid van meningsuiting is een groot goed in Nederland, dus het staat iedereen vrij om zijn “klimaatkennis” te toetsen aan de voorgeschreven werkelijkheid van het examen. Maar om nou achteraf trots op de foto te gaan met het behaalde diploma lijkt me overdreven, want wat je dan in feite bewezen hebt is dat je goed hebt opgelet bij de dagelijkse klimaatpropaganda die de media over ons uitstorten.


Willem Smits, Geijsteren