
Jubileumtour dialectvereniging
Kunst en Cultuur Cultuur en UitgaanDialectvereniging Veldeke bestaat honderd jaar en viert dat met een tournee door Limburg. Zaterdag streek de jubileumkaravaan neer op het Schouwburgplein, waar artiesten uit Venray en daarbuiten hun dialect lieten horen. “We willen het dialect bij de mensen brengen. De terrassen zaten vol, dus er was veel belangstelling,” aldus Huub Janssen van kring Venray.
Het doorgeven van het dialect aan de nieuwe generatie blijft een punt van aandacht. “We merken dat het Venrays in de dorpen beter blijft hangen bij de kinderen, omdat daar thuis meer dialect wordt gesproken, terwijl in Venray zelf vaker Nederlands de boventoon voert. Met vastelaovend zingen kinderen nog wel plat op het podium, maar daarna schakelen ze meteen weer over op Nederlands.”
Verandering
Om daar verandering in te brengen wil kring Venray jongeren vaker met het dialect in aanraking laten komen. “We werken aan een cursus Venrays en zoeken actief contact met scholen, vooral rond vastelaovend.” Zo werd in die periode op de Petrus’ Banden dagelijks tien minuten dialect gesproken. Het is de bedoeling om dat initiatief uit te breiden naa..